10.08.2023 #retseptid #vähipüük
Vähipüügihooaeg on juba käima läinud ning esimesed emotsioonid mitmetel püüdjatel kogetud. Nii mõnigi ehk on leidnud end peale edukalt püüki mõttelt, mis edasi – kas lasta püütud vähid vette tagasi või need ära tarbida? Siin kalastusinfo.ee nõu andma ei hakka ja jätab selle otsuse tegemise igaühe enda teha. Küll aga tuletame meelde, et püütud vähke võib tagasi lasta vaid püügiveekogusse, nende mujale asustamine on ilma Keskkonnaameti loata keelatud. Nii saab kõige otsesemalt vältida võõrliikide ja haiguste levitamist.
Kui otsustad vähid kaasa võtta ja ära süüa, jagame siinkohal head ja praktikas korduvalt läbi proovitud retsepti vähkide keetmiseks.
Arvestuslikult iga 10 vähi keetmiseks tuleks võtta 1,5 liitrit vett. Tähtis, et kõik vähid sinna ära mahuks ja mõni sõraline keeduveest välja ei jääks. Pane vesi keema (ilma vähkideta!) ja lisa iga 1,5 liitri vee kohta 1-1,5 supilusikatäit jämesoola. Ole soolaga aga ettevaatlik, sest viimasega liialdamine vähendab vähiliha hõrku maitset. Vee keema minemise ajal pese vähid jaheda kraanivee all üle. Nii vähendad ebameeldiva maitsega prahi sattumist keeduvette. Kui vesi on keema läinud, on aeg vähid vette lasta. Seda tuleb teha ükshaaval ning soovitav on panna vähid vette tagurpidi, kõhtmine osa ülespoole. Selliselt hukkuvad nad vees kiiremini. Peale viimase vähi lisamist pannakse potti ka tillivarred ning keeta vaiksel tulel ca 10 minutit. Seejärel keerata pliit kinni ning lasta vähkidel keeduleemes seista vähemalt poolt tundi kuni tund. Siis kurnata ja võibki maiustama hakata.
Keedetud vähke võib panna ka sügavkülma, kus neid võib säilitada -18 kraadi juures kuni 3 kuud. Pikema säilitamise puhul hakkavad vähid tasapisi oma head maitset kaotama.
Vähi söömisest üle jäävad osad on heaks rammuks aias. Need lagunevad kiirelt ja võib näiteks kaevata lillepeenrasse või põõsa alla.
Head mekkimist!