08.03.2025 #kalastamine #LEKK
Lõuna-Eesti Kalastajate Klubi ehk LEKK asutati 2005. aasta 8. märtsil 18 asutajaliikme poolt. Asutajate soov oli arendada kalastus- ja loodushuvi põhist ühistegevust, et sellega hoolitseda oma liikmete vaimse ja füüsilise tervise eest. Samuti seati eesmärgiks rääkida aktiivselt kaasa ka kalastussektori üldises arengus.
20 tegevusaasta jooksul on LEKK viinud läbi rohkelt erinevaid klubisiseseid ja avalikke üritusi. Väga populaarne oli klubisisene neljaetapiline karikavõistlus, mis koosnes jääpüügist, õngitsemisest, spinningu- ja tonkapüügist. Avatud võistlustest korraldati erinevates püügiviisides nii rahvavõistlusi kui ka Eesti meistrivõistlusi. Korraldatud on veel perepiknikke, väljasõite, kalapüügivõistlusi ning teabepäevasid. Ühiselt on külastatud näiteks Soomes Riihimäel toimunud jahindus- ja kalandusmessi ning Eestis tegutsevaid kalakasvatusi.
Väärtustame peredega koosolemise aega ja nii on meie üritustele alati oodatud ka liikmete pereliikmed. Kahepäevased võistlused on olnud väga meeleolukad. Sageli lõppes püügipäev lõkke ääres klubiliikmetest moodustatud ansambli „Kala pärast“ saatel lauldes ja tantsides.
Aastate jooksul on LEKK-i liikmed võitnud kalastusspordis hulgaliselt Eesti meistritiitleid ning osalenud maailmameistrivõistlustel. 2022. aastal saavutasid Alexander Andrusenko ja Lehar Leetsaar spinningupüügi MM-il individuaalse pronksmedali ning tulid Eesti koondise koosseisus maailmameistriteks.
LEKK peab oluliseks, et meie tegevus harrastuskalastajatena oleks jätkusuutlik ja looduskeskkonda säästev. Kalastajate teadlikkuse tõstmiseks oleme Keskonnainvesteeringute Keskuse (KIK) toel kutsunud ellu veebilehe www.kalastusinfo.ee, mis on kalastajate seas populaarne ja usaldusväärne infoallikas. Seda ka väljaspool Eestis, peamiselt läti kalastajate seas. Oleme paigaldanud Lõuna-Eesti erinevate veekogude äärde kalastuse infotahvleid ning arendatud harrastuskalastajatele mõeldud taristut.
Meie liikmed on nõutud kalastuskoolitajad. Püsivamad suhted keskkonnahariduse andmisel on loodud Tartu Keskkonnahariduse Keskuse ja Eesti Maaülikooli Võrtsjärve õppekeskusega. Selles koostöös korraldatud laste ja noorte kalastuslaagrid pälvisid 2017. aasta Keskkonnakäpa konkursil rahva lemmiku ja õnneliku õppija tiitli.
Alates 2006. aastast oleme koos Emajõe Nupuklubiga korraldanud Tartus toimuva Emajõe festivali kalastusprogrammi. Osaleme sisevete festivali ja avatud kalasadamate päeva kalastusprogrammi läbiviimisel.
20 tegutsemisaasta jooksul on meil olnud hea koostöö Keskkonnaameti ja Keskkonnainspektsiooniga. Oleme harrastajatena leidnud üksmeelt kutseliste kaluritega ning esindanud harrastajate huvisid keskkonnaministeeriumis ning põllumajandusministeeriumis. Selle hulka kuuluvad osalemised nii harrastuskalastust puudutava seadusandluse kui ka arengukavade väljatöötamisel.
LEKK-i algatusel alustati 2010. aastal kalastusklubide koostööseminaride korraldamisega, et tihendada omavahelist läbikäimist ning suunata harrastuskalastusega tegelevaid organisatsioone koonduma ühise katuse alla.
Kakskümmend aastat on läinud tegusalt ja hoogsalt. Täna on kahju, et ei ole hoolsamini statistikat kogunud, sel juhul oleks käesolev ülevaade täpsemate mõõdikutega kui „rohkesti“ ja „palju“.
Tänase LEKK-i iseloom on pisut rahulikum kui algusaastatel. Hetkel kuulub klubisse 22 liiget. Möödunud sügisel valiti uus kolmeliikmeline juhatus, keda juhib me endi kalastuslaagritest välja kasvanud ja praegu Tartu ülikoolis majandust tudeeriv Mihkel Kruusmann.
Lõuna-Eesti Kalastajate Klubi (LEKK) ei piirdu ka tulevikus üksnes oma liikmete kalastushuvide rahuldamisega, vaid püüab aktiivselt kaasa rääkida kalastussektori üldises arengus. Samuti jääb ka edaspidi klubi eesmärgiks suurendada teadlikkust kalastussektori keskkonnamõjudest ja edendada loodussõbralikke kalastuspraktikaid.
Kivi kotti, Lõuna-Eesti Kalastajate Klubi!











